S Z É K E S F E H É R V Á R I
fotókiállítás
HELYSZÍNI RIPORT FAZEKAS KRISZTINA FOTÓKIÁLLÍTÁSÁRÓL - FEOL.HU
VILÁGOKRA NYÍLÓ KAPUK TÁRLATA
Székesfehérvár – Kívül tágasabb – Belül végtelen – e címmel nyílt meg a budapesti Fazekas Krisztina fotókiállítása a minap a Vörösmarty teremben. Érdemes belépni a kapun, s tovább, az ajtó mögé…
Lépj be a hívogató portál mögé
Székesfehérvár – Kívül tágasabb – Belül végtelen – e címmel nyílt meg a budapesti Fazekas Krisztina fotókiállítása a minap a Vörösmarty teremben. Érdemes belépni a kapun, s tovább, az ajtó mögé…
Mintha egy másik helyiségbe léptem volna be, annyira átlényegült a Vörösmarty Társaság megszokott kiállító-és rendezvényterme. A falakra kifüggesztett, nagyméretű fotók meleg hangulatúvá, bensőségessé tették a teret, a hatást pedig fokozta a rendhagyó „teaház”. A megnyitón háromféle teából is lehetett választani, hogy a kezet melengető bögrét fogva végignézhessük Fazekas Krisztina fotóit. Amelyek kapukat, bejáratokat ábrázolnak, más-más stílusban, kultúrából, időszakból. A közös bennük, hogy mind megragadja a fantáziát, utazásra hív, külső és belső utazásra országok, helységek között és saját világunkba, emlékeink, vágyaink felé. Mindenki maga képzelheti el, mi rejlik egy-egy gazdagon díszített, előkelő kapu vagy egy barátságos, egyszerű bejárat mögött. S a színek: kékek, barnák, zöldek - sokfélék, mégis, a meleg, barnás-sárga árnyalatokat érzi uralkodónak a néző.
A hatás a fotók festményszerű voltának is köszönhető, ezt az alkotó azzal éri el, hogy képeit festővászonra nyomtatja. A megnyitón Kertész Attila úgy beszélt erről méltatásában, mint egyfajta fordított hiper-vagy fotórealizmusról. Vagyis itt nem a festmények akarnak fotószerűek lenni, hanem a fényképek válnak festőivé. Mint később Fazekas Krisztinától - aki civilben marketing és PR vezető, s 10 éve foglalkozik fotózással - megtudtuk: az első kapuk-sorozat megrendelésekor gondolkozott azon, hogyan lehetne még izgalmasabbá varázsolni a képeket. A nagyméretű festővászonra nyomott fotók adnak egy nagyon érdekes hatást a képeknek, a vászon miatt olyan, mintha festmény lenne a fotó, vagy fotó a festmény. Ez a megoldás annyira megtetszett a következő megrendelőnek, hogy szintén óriás festővászonra nyomott munkát kért, Krisztina pedig azóta is szívesen dolgozik így.
A fehérvári tárlat jól kitalált koncepció köré szerveződik, amelyről így beszélt az alkotó:
- Alapvető célom volt, hogy a folyamatok egymásra épüljenek, összeérjenek, és kicsúcsosodjanak a megnyitó személyek mondanivalója, és az azt követő zene által. A vendégek már az épülethez érkezéskor szembesülhettek azzal, hogy egy „kívül tágasabb térből” nem csak a reális kapun juthatnak be a „belső végtelen” térbe, a kiállítóterembe, hanem szimbolikus kapukon keresztül is, hiszen beburkoltuk az épületet fényfestéssel, a kiállításon látható kapufotóim közül párral. A „belső végtelen tér” aztán hirtelen külső tágas térré változott, mert a teremben található kapufotók mögött újabb és újabb képzeletbeli belső, végtelen terek nyílottak – mesélt az izgalmas elképzelésről Krisztina. Az egységbe beletartozott még a már említett teázás és a kiállítást megnyitó személyek mondanivalója, valamint a szintén nagyon hangulatos zenés lezárás, amely az egyszemélyes, gitáros-énekes Búsulójuhász Formációnak köszönhető.
A tárlaton fehérvári kapu, illetve egy kapu, s az onnan nyíló lépcsőház is látható. Utóbbi olyan méretű, hogy a földre lerakva akár be is léphetnénk rajta – tudtam meg Krisztinától, aki elmondta még:
- A fotósorozat 7 éve készül, a kiállításon látható székesfehérvári kapukat úgy 5-6 éve fotóztam meg. A városhoz (akár más, Budapesten kívüli nagyvároshoz is) leginkább az emberközeli lépték, az egymásra figyelés, a látható, közvetlen emberi kapcsolatok kötnek. Ehhez szervesen kapcsolódik a vizualitás: a belvárosi részek épített öröksége, annak megmaradt és karbantartott egysége szintén plusz hangulatot kölcsönöz Fehérvárnak.
Fazekas Krisztina fő témája tehát az épített örökség, a tájak fotózása – erre a megnyitón a tárlatot szervező, a Vörösmarty Társaságon belül működő Áron Nagy Lajos Művészetbarát Kör elnöke, Lakner József is utalt. Mindezt Krisztina annyira komolyan veszi, hogy vezet egy blogot is, (www.errearra.org), amely igen jó látogatottsággal rendelkezik. Itt rengeteg kárpát-medencei helyszínt, csodát mutat be, 6000 fölötti fotószámmal. Érdemes ránézni, s ötleteket meríteni kirándulásokhoz, kikapcsolódáshoz, a fotók mellett a jópofa, de értékes és hasznos szöveg is maradásra készteti a látogatót.
A Kívül tágasabb- Belül végtelen kiállításra pedig érdemes benézni, ezt február 6-ig teheti meg a szép képekre, több rétegű mondanivalóra fogékony érdeklődő.
Bokros Judit - feol.hu
Forrás: itt.